Iată că a trecut și ziua de 21 decembrie, zi în care am avut o întâlnire cu scop dublu. Pe de o parte am sărbătorit împreună Crăciunul în cadrul unei cine festive, pe de altă parte a fost momentul cel mai potrivit pentru a semna un banner care va ajunge pe vârful Aconcagua din America de sud.
Am încheiat un an bun în care s-a închegat o echipă frumoasă de autoreprezentanți: Raluca, Eli, Nico, Maria, Lenuța, Luminița și Dan. O echipă care a decis că își ia soarta în mâini și să facă ceva pentru a schimba în bine situația tuturor persoanelor cu dizabilități. Am scris scrisori către autoritățile centrale, am participat la dezbateri de legi, am filmat mărturii, am avut întâlniri în care discutam despre drepturi, despre problemele și bucuriile de zi cu zi, am făcut planuri de viitor și planuri de acțiune, ne-am ascultat și ne-am ajutat reciproc. Așa că toată echipa a meritat din plin o întâlnire unde să ne ne distrăm, sărbătorim, să ne bucurăm pentru anul ce l-am încheiat și să privim cu speranțe spre anul ce vine. Citeşte mai departe …


Iată că scrisoarea adresată doamnei ministru Sulfina Barbu a avut un efect prompt și surprinzător: reprezentanții cevadespus.ro au fost invitați la şedinţa de dezbatere publică a proiectelor de Lege privind prevenirea şi combaterea riscului de marginalizare socială, Lege privind subvenţionarea din fonduri publice a serviciilor sociale acordate de asociaţii, fundaţii şi cultele recunoscute de lege şi Lege privind asigurarea calităţii în domeniul serviciilor sociale, şedinţă organizată de Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale la solicitarea Asociaţiei Române Anti-SIDA (ARAS).
Nikon D50, un aparat foto pretenţios, de o calitate foarte bună şi foarte deştept. Cu el se pot face poze de o calitate excepţională. Până nu de mult a fost proprietatea lui Cristian Peta, un intreprinzator din Timişoara care după ce şi-a cumpărat un alt aparat foto, a dorit să facă o surpriză plăcută cuiva.
Recent, noi, ca şi grup, am avut parte de o surpriză minunată venită din partea Forumului European al Tinerilor cu Dizabilităţi (EDF Youth) al cărui fondator este Patrick Clarke. Am avut ocazia să-l cunoaştem la conferinţa internaţională “Hear our voices” din Portugalia, organizată pentru autoreprezentanţii din lumea întreagă. După discuţiile purtate cu el, ne-a propus să facem parte din această reţea europeană, fapt care ne onorează. Şi de aici a început colaborarea noastră.
Noi am înscris-o pe 
